Daugavpils Valsts ģimnāzijas abslovents Konstantīns Rozenbergs
 


Tā jaunība man secen gāja
Un viss, kas bija iecerēts.
Tik sapņos man ar roku māja
Kā saules stars, kas bij' tik rets...
K. Rozenbergs

Konstantīns Rozenbergs

Sabiedriskais un kultūras darbinieks Konstantīns Rozenbergs ir dzimis 1918. gada
25. jūlijā Valkas apriņķa Jaunlaicenes pagasta „Mellekauļos” zemnieku ģimenē.

Esmu dzimis 1918. gadā, dažus mēnešus pirms mūsu valsts proklamēšana dienas - 18. Novembra. Savu tēvu neesmu redzējis, jo viņš pazuda tanī pašā gadā pilsoņu kara frontēs Krievijā. Māte bija vienīgā mana brāļa un mana audzinātāja un apgādniece. Viņa darīja, ko spēj, taču mājās bieži vien nebija pat maizes, tāpat apģērba un apavu. Visapkārt valdīja juku laiku posts un trūkums”, tā savu bērnību atceras Rozenberga kungs.

Pēc Jaunlaicenes pagasta skolas beigšanas 1935. gadā uzsāk mācības Daugavpils Valsts 1. ģimnāzijā, ko pabeidz 1940. gada pavasarī kā viens no labākajiem skolniekiem, lai gan mācībām varēja veltīt tikai agrās rīta un vēlās vakara stundas - iztikai un mācībām nepieciešamos līdzekļus bija jāgādā pašam, pasniedzot privātstundas. Izglītības turpināšanai viņš nokārto iestājeksāmenus Latvijas Universitātes Filoloģijas fakultātē. Tie ir sacerējums angļu valodā un tulkojums no latīņu valodas.

„Es biju laimīgs, jo biju jauns ar nākotnes plāniem pilnu galvu. Nekādas grūtības mani nebaidīja. Tas bija skaists laiks.”

Taču mācīties universitātē neiznāca, jo Sarkanās Armijas iebrukums Latvijā 1940. gada 17.jūnijā, tam sekojošā okupācija un arests (1940. gada 17. novembra naktī) visam pārvilka svītru. K.Rozenbergs tiek ieslodzīts Daugavpils cietumā - par "palīdzības sniegšanu starptautiskajai buržuāzijai un kontrrevolucionāro aģitāciju". Karam sākoties, 1941. gada jūnija nogalē cietums tiek evakuēts.

Konstantīns Rozenbergs lopu vagonā tiek aizvests uz Krasnojarskas, pēc tam - Jeņiseiskas cietumu, kur paziņots spriedums: 10 gadi labošanas darbu nometnēs. 1942. gada jūnijā sākas verga gaitas „Kraslaga” lēģerī, 1950. gada februārī tiek pārvests uz speclēģeri „Luglag” Kazahstānā. Tai pašā gadā, beidzoties ieslodzījuma termiņam, tiek izsūtīts specnometinājumā uz Krasnojarskas novada Dolgij Most rajonu meža darbos.

1958. gada novembrī atgriežas Latvijā, taču - nievājošās attieksmes un materiālo apstākļu dēļ ir spiests doties atpakaļ uz Sibīriju - brīvprātīgā izsūtījumā.

Dzimtenē atgriežas kopā ar ģimeni tikai 1975. gada decembrī.

Konstantīns Rozenbergs ir vienīgais no čekas upuriem - 1940. gada rudenī arestētajiem Daugavpils 1. ģimnāzijas audzēkņiem un absolventiem, kurš, izcietis ilgos nometinājuma gadus, atgriezās Dzimtenē un sagaidīja neatkarīgās Latvijas Republikas atjaunošanu.

Par savu dzeju K. Rozenbergs pats saka - „Viss, ko cenšos attēlot, ir izciests, pārdzīvots. Tur nav nekā mākslota un izdomāta.”

2008. gadā K. Rozenbergam piešķirts Triju zvaigžņu ordenis.

Neskatoties uz smagajiem pārbaudījumiem, Konstantīns Rozenbergs bija gaišs cilvēks un savas zemes patiess patriots. Bija, jo 2009.gada 16.aprīlī aprāvās dzejnieka, sabiedriskā darbinieka, īstena Latvijas patriota  mūžs.

 

Gunta Mālniece,
ģimnāzijas direktore

     
© Daugavpils Valsts ģimnāzija 2003-2009 |Kontaktinformācija